Jakie książki czytać, gdy rozpoczynamy naukę programowania? We wpisie o początkach programowania twierdziłam, że żadne. I nadal tę opinię podtrzymuję – na początku nauki lepiej skupić się na kursach online i zdobyć praktyczną wiedzę. Ale oczywiście jak już troszkę tej wiedzy mamy, warto sobie poczytać książki w temacie. Dzisiaj więc trzy lektury okołoprogramistyczne, które pomogły mi poukładać trochę zagadnień i dowiedzieć się nowych rzeczy.
“Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów”
David Kadavy
Książka niezwiązana bezpośrednio z programowaniem, ale z projektowaniem stron internetowych. Projektowanie to zdecydowanie nie jest mój konik, więc szukałam lektury, która wyjaśni mi podstawowe kwestie szerokopojętego designu. I w tej książce wszystko znalazłam – trochę historii o powstawaniu fontów, zasady dobierania kolorów, projekt rozmieszczenia elementów na stronie, ścieżki, jakimi podąża wzrok osoby, która odwiedza naszą stronę. Te i dużo, dużo więcej kwestii poruszone są w prosty sposób, urozmaicone przykładami różnych stron. Ja czytałam najpierw ebooka, ale potem wpadła mi w ręce wersja drukowana i polecam ją dużo bardziej, bo ksiązka pełna jest ilustracji, które o wiele lepiej zobaczyć w wersji kolorowej. Ale głównym plusem jest oczywiście treść, nie same obrazki. Autor książki, David Kadavy, prowadzi także stronę o tym samym tytule (www.designforhakers.com), zapisując się na newsletter, dostajemy porcję ciekawych newsów. Dla przykładu, ostatni mail poruszał kwestie justowania tekstu na stronach – czy warto to robić, do jakich błędów w wyświetlaniu tekstu może to prowadzić. Czyli jednym słowem – rzeczy, o których kiedyś nie miałam pojęcia, a teraz wiem, do jakich celów stworzono Comic Sans i gdzie pada mój wzrok najpierw, gdy otwieram stronę w przeglądarce.
“Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych”
David Krug
Książka także o projektowaniu stron internetowych, ale tym razem w ujęciu UX, czyli user experience. Opowiada głównie o tym, jak stworzyć stronę czy aplikację, która będzie przyjazna dla użytkownika, nie tylko ładna graficznie, ale także intuicyjna i łatwa w obsłudze. Można w niej znaleźć dużo informacji o tym, jak budować systemy nawigacyjne w witrynach, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze stron, czego szukają i czego potrzebują. Praca front-end developera nie polega (przynajmniej w większości przypadków) na projektowaniu funkcjonalności strony. W dużych firmach są działy grafików i działy UXu, które się tym zajmują, a frot-end developer przenosi ich wizje na kod. Uważam jednak, że warto się zapoznać z podstawowymi zaganieniami UXu, wiedzieć, jak to działa i na czym polega. W końcu, kiedy się uczymy, często sami projektujemy strony, które kodujemy, dlatego warto od razu robić to, stosując się do konkretnych zasad.
“JavaScript: Novice to Ninja”
Darren Jones
Jedyna książka (a raczej ebook) w tym zestawieniu bezpośrednio związana z programowaniem. Wyjaśnia ona podstawowe koncepcje w JavaScripcie, które są ilustrowane przykładami. Przez cały czas trwania książki budujemy aplikację (można to robić na swoim komputerze, bo cały kod jest dostępny), z każdym kolejnym rozdziałem dodając coraz bardziej zaawansowane funkcje. Nie będę wypisywać tematów, które porusza książka, bo pokrywają się one z dużą ilością kursów online. Chcę napisać bardziej o tym, dlaczego sięgnełam po tę pozycję. Otóż – zaczęłam ją czytać, gdy już miałam podstawową wiedzę z JavaScriptu i chciałam sobie pewne zagadnienia uporządkować. Czytanie o rzeczach, które już przećwiczyłam, pozwoliło mi utrwalić wiedzę. W trakcie czytania mogłam też łatwiej zrozumieć te bardziej zaawansowane przykłady, bo podstawy miałam już opanowane. I nie czułam, że czytam o sprawach, o których nie mam pojęcia. Ebooka czytałam po angielsku, bo uważam, że o wiele łatwiej jest czytać o programowaniu w tym języku. Polski wprowadza bardzo techniczne słownictwo, podczas gdy w angielskim nawet trudniejsze zagadnienia “brzmią” według mnie bardziej przyjaznie.
Reasumując – powyższe pozycje pozwoliły mi zapoznać się z ogólnymi zasadami projektowania stron czy user experience, a także utrwalić wiedzę, którą już miałam. Wszystkie trzy polecam osobom, które szukają czegoś do poczytania, gdy uczą się programować. Przy okazji, raz jeszcze uczulam – warto najpierw trochę jednak sobie poćwiczyć HTML, CSS i JavaScript, żeby nie czuć, że czyta się o czymś “kosmicznym”.
Fajne zestawienie 🙂 napewno skorzystam
Temat zupełnie nie dla mnie, ale fajnie, że blogerzy tworzą takie wpisy, które okażą się przydatne osobom zainteresowanym tematem. Bardzo doceniam tych, którzy tak chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz polecają jej źródła.
Uff, pierwsze zestawienie książek informatycznych na świecie bez pozycji “Clean Code” 😛
Nie czytałem tych książek, ale po Twoim opisie wnioskuję, że pozwalają trochę programiście (przynajmniej webowemu) spojrzeć na jego dzieło z perspektywy użytkownika. To brzmi jak niezły kierunek do eksplorowania przez nas, programistów i zdecydowanie zaniedbywany – zwłaszcza że często w firmach programista ma jednak spory wpływ na kształt interfejsu użytkownika.
Chciałam pokazać głównie książki “okołoprogramistyczne” , dlatego nie ma Clean Code 😉 Uważam, że fajnie właśnie spojrzeć na projekt z perspektywy użytkownika, bo często się o tym zapomina. A te książki naprawdę ciekawie opisują zagadnienie: )
Czy ta ksiazka o JS ma polskie wydanie, nie moge nigdzie znaleźć 🙁