Po prostu koduj! Wyzwanie: Planowanie cz. 1

Wyzwanie: Planowanie

3.. 2.. 1.. START! Zaczynamy nowe wyzwanie! Usiądź wygodnie i przeczytaj poniższy wpis. A potem zacznij działać!

Wyzwanie: Planowanie – Plan działania

  • Od dzisiaj do piątku pojawią się na blogu trzy wpisy – w każdym z nich znajdziesz zadania do wykonania, które pozwolą Ci ustalić cel i zaplanować naukę
  • W dzisiejszym wpisie znajdziesz zadania na dwa dni, czyli dzisiaj i jutro. Analogicznie, w środę pojawią się zadania na środę i czwarek. A w piątek – wisienka na torcie, także ostatnie zadanie tylko na jeden dzień.
  • Ile musisz poświęcić? Tak naprawdę wystarczy już 15 albo 30 minut dziennie. Wszystko zależy od Ciebie i tego, na ile głęboko masz ochotę analizować poszczególne aspekty i ile czasu chcesz poświęcić na wykonanie zadań
  • Wyzwanie nie będzie polegało na dzieleniem się materiałami do nauki. Chcę się skupić na zrobieniu porządnego planu i przede wszystkim – na ustaleniu celów. We wpisach umieszczę dlatego sporo linków do artykułów czy filmów, które pozwolą Ci to zrobić.
  • Dla osób zapisanych na newsletter trafią dodatkowe materiały ułatwiające planowanie. Jeśli jeszcze nie ma Cię na liście, zapisać możesz się tutaj.

Krótki wstęp

Jeśli czytasz ten tekst, zapewne chcesz uczyć się kodowania. Mocno wierzę, że podstawą zrealizowania jakichkolwiek zamierzeń jest ustalenie szczegółowych celów i sposobu ich realizacji. Od jakiegoś czasu interesuję się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem sobą w czasie, planowaniem pracy czy nauki i wyznaczaniem celów. Myślę, że wielu osobom potrzeba czasem tylko małego bodźca, by same zaczęły działać na najwyższych obrotach. I po to właśne jest to wyzwanie. Chcę, żebyś przez kilka dni poświęciła/poświęcił trochę czasu na zastanowienie się nad swoją nauką programowania. Dobry plan jest podstawą działania. I ta zasada będzie nam przyświecać podczas wyzwania! To tylko 5 dni, a może uda Ci się zbudować dobry plan, który popchnie się do przodu! Zaczynamy!

Dzień 1

Trudno jest ustalić plan, gdy nie ma się wyznaczonego celu. Dlatego zaczniemy od celu. I to od razu bardzo górnolotnie – od celu głównego, czyli takiego największego. Może to być np. zmiana branży i zostanie front-end developerem. Albo napisanie samemu własnej strony internetowej. Albo zbudowanie aplikacji. Mam nadzieję, że widzisz, co mam na myśli.

Przy nauce programowania ustalaniu celu musi towarzyszyć jedna bardzo ważna sprawa. Jest nią ustalenie języków i zagadnień, na jakich chcesz się skupić. Jeśli już wiesz, jaką technologią chcesz się zająć i jakiego języka chcesz się uczyć, przeskocz od razu to zadania pierwszego, które znajdziesz niżej. Jeśli jeszcze się zastanawiasz, przejrzyj poniższe linki. Zebrałam tutaj kilka materiałów, które powinny pomóc Ci zdecydować, na jakim języku (lub językach) się skupić.

Learn The Language. What Code Should You Learn
4 Ways to Pick Your First Programming Language
W czym programować w 2017 roku, czyli najbardziej pożądane przez pracodawców języki
How to choose the right programming language

UWAGA! Jeśli nadal nie wiesz, od jakiego języka zacząć albo po prostu chcesz dowiedzieć się, na czym polega programowanie, zacznij od czegokolwiek 😉 Na początek polecany jest często Python albo języki związane z front-endem, czyli HTML, CSS i JavaScript, ale tak naprawdę ważne, żeby zacząć robić cokolwiek i zobaczyć, jak to całe kodowanie wygląda, nieważne w jakim języku.

Zadanie 1

Czas na zadanie na dzisiejszy dzień. Zastanów się, jaki jest Twój główny cel nauki. Poświęć na to chwilę. Przemyśl, czy Twoim celem jest po prostu nauczenie się czegoś nowego, a może chcesz, żeby kodowanie stało się Twoją pracą. Od tego zależeć będzie Twój plan i dalsze kroki w kolejnych zadaniach. Najlepiej zapisz sobie cel. Jeśli dostałaś/dostałeś mój newsletter, znajdziesz tam arkusz, w który możesz wpisać swój cel. Jeśli chcesz się zapisać na newsletter i otrzymać arkusze na koniec wyzwania, możesz to zrobić tutaj.
Kolejna część zadania to wypisanie języków, na jakich chcesz się skupić. Dla przykładu, jeśli chcesz zająć się tworzeniem stron internetowych, na swojej liście musisz zawrzeć HTML, CSS i JavaScript (to tak na początek). Jeśli masz ochotę, możesz podzielić się swoim celem w komentarzu pod tym postem albo np. w grupie Programuj, dziewczyno!

Dzień 2

Ustalenie głównego celu Twojej nauki to na pewno krok do przodu. Jednak jest to na pewno cel bardzo duży i zrealizowanie go wydaje się bardzo odległe. Jeśli podjęłaś albo podjąłeś decyzję o zmianie branży, zapewne osiągnięcie tego wydaje Ci się to bardzo odległe. I nie będę ukrywać – na pewno sporo czasu minie, zanim zrealizujesz swój cel. Ale jest sposób na to, by jednak go osiągnać bez zamartwiania się, że jest nadal tak daleko. A tym sposobem jest rozbicie dużego celu na mniejsze. Jeśli chcesz zostać front-end developerem, Twoimi mniejszymi celami będą np. opanowanie HTML, opanowanie CSS, nauczenie się posługiwania konsolą linuxową czy opanowanie Gita. Widzisz, co mam na myśli?

Zadanie 2

Spójrz na cel, który ustaliłaś albo ustaliłeś wczoraj. Zastanów się, jakie mniejsze cele się na niego składają. Pamiętaj, tutaj jeszcze nie planujemy, a rozbijamy duży cel na mniejsze części. Rozbicie tego celu na pewno wymaga od Ciebie poczytania trochę o technologii, którą chcesz się zająć, jeśli jeszcze nie wiesz o niej za dużo. Nie martw się, gdy Twoja wiedza pozwala Ci np. na ustalenie na razie tylko dwóch mniejszych celów. Zapewniam, że i tak mnóstwo pracy zajmie Ci ich zrealizowanie. Wypisz mniejsze cele pod wczorajszym głównym celem. Jeśli masz arkusz z newslettera, możesz to zrobić na nim.

Materiały dodatkowe

Jeśli interesuje Cię temat ustalania celów, zachęcam do zapoznania się z tą playlsitą z wystąpieniami TEDx o ustalaniu celów. Może pomogą Ci one ustalić Twoje mniejsze i większe cele.


Chcesz się czymś podzielić? O coś zapytać? Napisz komentarz pod postem, maila do mnie na joanna@wakeupandcode.pl, wiadomość na fanpage Wake up and Code albo post w grupie Programuj, dziewczyno!

6 Replies to “Po prostu koduj! Wyzwanie: Planowanie cz. 1”

  1. Genialna inicjatywa. Chciałbym natrafić na taki post, kiedy półtora roku temu zaczynałem przygodę z front-endem. Ustalenie jasnych celów oraz stworzenie dobrego planu to połowa sukcesu. Co do samego utrzymywania planu i śledzenia postępów, polecam aplikację typu Nozbe czy Trello, świetnie się sprawdzają w takiej roli.

  2. Bardzo się cieszę, że inicjatywa się podoba! Też mi właśnie czegoś takiego brakowało, jak rozważałam rozpoczęcie nauki 🙂

  3. Chyba trafiłam w czas na tego bloga… od dłuższego czasu planuję przysiąść nad nauką bo utknęłam w miejscu z powodu braku czasu, ale to nie wymówka. Trzeba nauczyć się ustalać priorytety, technologia na nas nie poczeka 🙂

  4. Dzięki za taką ciekawą serię postów. Na pewno będę do niej wracał. Zapisałem się na Twojego newslettera i już uzupełniłem pierwszy dzień.

  5. Super! Trzymam mocno kciuki! 🙂

  6. To ja się cieszę, że mogę pomóc w takim razie! Powodzenia z nauką zatem 🙂

Komentarze są zamknięte.