TechWell #6 – technologie, rozwój i dobrostan

techwell 6

Zapraszam na subiektywny przegląd treści o technologiach, rozwoju i dobrostanie. Miłego czytania, słuchania i oglądania!

💫 Przed Wami najnowszy TechWell, czyli mój subiektywny przegląd treści o technologii, rozwoju i dobrostanie. Dziś będzie o tym, dlaczego można nie lubić pair-programming, o AI, z którym normalnie można sobie pogadać, trochę podsumowań po paru latach kodowania, trochę o talencie, frontendowych bolączkach i tym, dlaczego przeglądarka Arc wywraca nasze rozumienie o przeglądarkach do góry nogami. Enjoy!

Widzisz miejsce na ulepszenie? Koniecznie daj znać! 🚀

https://buttondown.email/hillelwayne/archive/what-mob-programming-is-bad-at/ – mam zapisany w roboczych wersjach taki artykuł, dlaczego nie lubię pair-programmingu. Szczerze – boję się go opublikować. Dlatego cieszy mnie ten wpis, bo pokazuje, że pair i mob programming nie są do wszystkiego (a niektórzy myślą, że tak). Dla każdego developera, który kiedyś pomyślał, że jest z nim coś nie tak, bo nie lubi tego mitycznego kodowania razem.

https://vapi.ai/ – nudzi Cię wpisywanie promptów w ChatGPT, a potem czytanie? Sprawdź voiceboty. Vapi to voicebot, który odpowiada z minimalnym opóźnieniem i faktycznie sprawia wrażenie prowadzenia realnej konwersacji. Można sobie potestować na głównej stronie bez konieczności logowania. A w dokumentacji wszystkie info, jak sobie Vapi zintegrować i budować w oparciu o niego.

https://www.wakeupandcode.pl/siedem-lat/ – w lutym minęło mi 7 lat prowadzenia bloga, działania w internecie i jednocześnie siedem lat kodowania. Z tej okazji parę myśli z perspektywy tych siedmiu lat

https://dev.to/ritaly/empowering-growth-lessons-learned-after-9-years-of-coding-5ec1 – wysyp rocznicowy, bo niedawno myśli na 9 lat kodowania zebrała Rita Łyczywek, która blogu na flynerd.pl i która założyła społeczność Nerds Coding Gang. Dużo tam trafnych uwag o pracy programistki i uczeniu się kodowania.

https://www.smashingmagazine.com/2016/11/not-an-imposter-fighting-front-end-fatigue/ – artykuł z 2016, a jak bardzo aktualny! O tym, że frontend rządzi się własnymi prawami i wpędza w poczucie, że zawsze możemy poznać jeszcze coś nowszego, bo przecież na pewno nowe biblioteki powstały, gdy spaliśmy. Czytam i bawi mnie, jak bardzo to jest wszystko prawdziwe. Plus mnóstwo z wymienianych przez autora technologii, z którymi trzeba być na czasie, już nie jest na czasie w 2024. Śmieszne i straszne jednocześnie. I podoba mi się określenie “front-end fatique”.

https://open.spotify.com/episode/77s2UdMzHf8CPE5dinqfp7?si=zt9v8f7UQ56qkqAX3DX9Mw – jeden z nowszych odcinków podcastu “Better Software Design” o architekturze frontendowej Atlassiana. Fascynuje mnie zawsze, jak takie “molochy” sobie radzą, jakie są w nich stosowane rozwiązania, bo sama pracowałam w wielkich systemach. Warte posłuchania, myślę nie tylko dla frontendowców.

https://www.howtheygrow.co/p/how-arc-grows – przeglądarka Arc jest moim odkryciem ostatnich miesięcy. Bardzo się do niej przyzwyczaiłam, choć na początku musiałam zrobić duży mentalny fikołek, aby z niej korzystać (więcej o tym poniżej). Ten artykuł przybliża to, jak Arc powstał i jaka filozofia za nim stoi.

https://open.spotify.com/episode/0YyKi4viRepTZ75bCvmgiR?si=fbd21f3be7df47d0 – najnowszy odcinek mojego podcastu, właśnie o mentalnych fikołkach, które omawiam na podstawie zmiany przeglądarki na Arc i zmiany systemu do notowania na Logseq. A do tego trochę o myśleniu dywergencyjnym, porzucaniu utartych schematów i interdyscyplinarności. Polecam też przejrzeć inne, nowe odcinki – jest o pracy głębokiej, ćpaniu wiedzy i oduczaniu się.

https://open.spotify.com/episode/577DTdDbiTCt8HXlbWOClJ?si=028a3a7828fb4a37 – świetna dyskusja o talencie. O tym, czy to jest coś, z czym się rodzimy, jak wspierać talenty u siebie i u swoich dzieci. W dyskusji pojawia się książka “Upór” (“Grit”), którą również z całego serca polecam. Warto posłuchać dla rozkminek dotyczących tego, ile mamy “dane”, a ile musimy wypracować. I czy gloryfikowanie ciężkiej pracy to najlepsze rozwiązanie.

 

Dobrze widzisz – TechWell nie jest w Notion, ale na moim blogu. Uznałam, że utrzymywanie kolejnej przestrzeni jest zbyt czasochłonne, dlatego wracam na łamy bloga. Poprzednie wydania TechWell znajdziesz jeszcze w Notion (linki poniżej), ale będę je sukcesywnie przenosić.

Przeczytane? Obejrzane? Daj znać, jak wrażenia! 💫

Obserwuj mnie na Instagramie po więcej treści o rozwoju w IT w swoim tempie i migawek z codzienności 👩‍💻🧘🏽‍♀️ 🌱

 

Ilustracja do tygodnika wygenerowana za pomocą AI. Chcesz wiedzieć, jak się uczę generowania obrazów? Wskakuj do tej rolki na IG.

Poprzednie wydania TechWell:

💫 TechWell #1

💫 TechWell #2

💫 TechWell #3

💫 TechWell #4

💫 TechWell #5