TechWell #8 – technologie, rozwój i dobrostan ✨

techwell

Zapraszam na TechWell, czyli subiektywny przegląd treści o technologiach, rozwoju i dobrostanie. 

💫 I jest nowy odcinek TechWell! 🌟  Dzisiaj zaczniemy od przyjrzenia się temu, czego nie potrafi AI (np. matematyki i planowania), trochę się pośmiejemy z ecosystemu JavaScriptowego, poznamy aplikację Raycast i porozkminiamy code review. A potem trochę o Nvidii, przyjemności, pair-programmingu i produktywności programistów. Miłego czytania, słuchania i oglądania!

Widzisz miejsce na ulepszenie? Koniecznie daj znać! 🚀

Can A.I. Make Plans? – Cal Newport (tak, ten od pracy głębokiej) w artykule dla New Yorkera o tym, dlaczego niekoniecznie powinniśmy ufać AI, jeśli chodzi o pytania dotyczące przyszłości i planowania. Ciekawe!

Interview with Senior JS Developer 2024 – trochę śmieszki, a trochę śmiech przez łzy, czyli kanał na YT “Programmers are also human” i nowy film o tym, jak to wygląda świat JS dzisiaj. Jeśli nie znacie pozostałych filmów z tej serii, polecam nadrobić. 

Aplikacja na MacOS, która usprawni Twoją pracę – znacie aplikację Raycast? Jeśli nie, wskakujcie do mojej rolki na IG i zobaczcie, co potrafi zrobić – od razu uprzedzam: liczba funkcjonalności przytłacza, ale warto wybrać te, których potrzebujemy.

Gdy ktoś krytykuje Twój kod, czyli feedback w code review – wywiad z Michałem Miszczyszynem, który przeprowadziłam parę lat temu, przypomniał mi się przy okazji zbierania feedbacku o mojej stronie portfolio. Dla każdego, komu code review trochę uwiera albo zastanawia się, jak to robić lepiej

Rozmowa Pisma. Prawo do przyjemności – czy na przyjemność musimy sobie zasłużyć? Czy przyjemność musi być “jakaś”? Czy leżenie na kanapie to już przyjemność, czy musimy sobie stworzyć bardziej instagramowe warunki, by naprawdę poczuć, że odpoczywamy? Polecam posłuchać i porozkminiać

 Nvidia. jak stała się królową rewolucji AI. Czy coś jej może zagrozić? – świetny odcinek podacastu Techstorie o tym, skąd się wzięła Nvidia, dlaczego okazała się być takim sukcesem i jakim cudem to właśnie ta firma “zarządza” rewolucją AI na świecie.

The Mortifying Ordeal of Pair Programming All Day – autor tekstu przez parę lat codziennie przez większość dnia pracował w formie pair-programmingu. Co mu to dało? Czy to dlatego się wypalił? Nieoczywiste plusy i minusy, warto poczytać.

Do you want to do things that matter, or do you want to be busy? – odwieczne pytanie, czyli czy fakt bycia zajętym sprawia, że jesteśmy produktywni? Czy pair-programming daje poczucie wykonywania “prawdziwej pracy”? Co z chwilami nudy w pracy programistów? O tym wszystkim poczytacie w artykule.

Przeczytane? Obejrzane? Daj znać, jak wrażenia! 💫

Obserwuj mnie na Instagramie po więcej treści o rozwoju w IT w swoim tempie i migawek z codzienności 👩‍💻🧘🏽‍♀️ 🌱

 

Ilustracja do tygodnika wygenerowana za pomocą AI. Chcesz wiedzieć, jak się uczę generowania obrazów? Wskakuj do tej rolki na IG.

Poprzednie wydania TechWell:

💫 TechWell #1

💫 TechWell #2

💫 TechWell #3

💫 TechWell #4

💫 TechWell #5

💫 TechWell #6

💫 TechWell #7