Jak zacząć kodować, czyli mój pierwszy kurs online

jak zacząć kodować

Chcecie dowiedzieć się, jak zacząć kodować? Szukacie kursu, który zapewni Wam podstawy, ale także praktyczną wiedzę? Macie ochotę zbudować stronę internetową od zera? To świetnie się składa! Bo właśnie ruszył mój kurs online.

Od czego zacząć naukę programowania? To pytanie, które dostaję od Was najczęściej! A potem bardzo często pada zdanie w stylu “chyba interesuje mnie front-end i robienie stron internetowych”. Jednak nie wiecie, od czego zacząć i na czym to polega. Przedstawiam więc projekt, nad którym pracowałam przez ostatnie dwa miesiące, czyli mój pierwszy kurs online!

Jestem ogromnie podekscytowana tym projektem. Dlaczego? W końcu mogę polecać własny kurs, gdy pytacie, od czego zacząć. Bardzo się starałam zaplanować kurs tak, by był naprawdę świetnym startem nauki kodowania. Sama zrobiłam wiele kursów, przeglądałam mnóstwo materiałów. I zawsze czegoś mi brakowało. Albo nie było omówienia pracy z edytorem, albo przekazywana wiedza była zbyt teoretyczna, albo z kolei nie było teorii tylko sama praktyka. Ja chciałam stworzyć kurs, który się wyróżni. I z dumą mogę powiedzieć, że uważam, że mi się udało.

Co takiego wyróżnia mój kurs? Praktyczne zastosowanie przedstawianej wiedzy. Podczas kursu koduję stronę z gotowego szablonu przygotowanego przez grafika. Jest to właściwie symulacja pracy osoby, która zajmuje się robieniem prostych stron internetowych. Oczywiście jednocześnie omawiam podstawowe zagadnienia związane z HTML, CSS i JavaScriptem, dlatego kurs jest idealny dla osób, które wcześniej z kodowaniem nie miały do czynienia. Albo dla takich, które np. zrobiły parę kursów online, ale nie czują, by zdobyta wiedza umożliwiała im rozpoczęcie samodzielnej pracy nad jakąś prostą stroną.

Na zakończenie kursu dostajecie szkielet strony internetowej, która może stanowić początek pracy nad własnym projektem. Strona jest bardzo podstawowa i będzie trzeba nad nią jeszcze trochę posiedzieć (np. zagłębić się w temat responsywności, którego w kursie nie nie poruszam). Jednak dla tych z Was, którzy nie kodowali i dla których to będzie pierwsze spotkanie z HTML, CSS i JavaScript, taka strona to kamień milowy! I to do tego taki, który pozwoli Wam sprawdzić, czy kodowanie to jest coś, w co chcecie iść. Dodatkowo podczas kursu nauczycie się korzystać z edytora i będziecie umieli pracować nad stroną lokalnie na swoim komputerze.

Kurs zawiera prawie 8 godzin materiałów. Dokładnie krok po kroku pokazuję jak przenieść szablon strony na kod, jak zidentyfikować poszczególne sekcje do zakodowania, w jaki sposób pisać kod. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie poruszyła tematu motywacji! W kursie znajdziecie zupełnie unikalny dział, który omawia sposoby na planowanie nauki, walkę z kryzysami oraz zagadnienia, które warto rozważyć, gdy myślicie o zmianie branży.

Dlaczego kurs nazywa się “Programuj, dziewczyno!”? Oczywiście wiąże się to z moją grupą na Facebooku, która zajmuje mi chyba najwięcej czasu z dodatkowych projektów i jest moją wielką dumą. I to właśnie w grupie często (nawet czasami kilka razy dziennie) widzę pytania typu “Od czego zacząć?”. I głównie do dziewczyn chcę kurs skierować, bo jak wiadomo, w IT jest ich mało. I ja bardzo chciałabym to zmienić 🙂 Dlatego postanowiłam, że kurs ruszy pod banderą grupy. Ale oczywiście do spojrzenia na niego zachęcam również mężczyzn.

Praca nad kursem była dla mnie wielkim wyzwaniem, bo nie spodziewałam się, że będzie to aż tak wymagające zadanie. Chyba największe wyzwanie stanowiło obmyślenie treści kursu i decyzja, w jaki sposób najlepiej przedstawiać poszczególne zagadnienia. Chciałam, aby podstawy zostały dobrze wytłumaczone, ale jednocześnie postawiłam sobie za zadanie pokazać jak najwięcej rzeczy w praktyce. Aby od razu było widać, do czego dane zagadnienie służy w kodzie.

Dokładny opis tego, co mieści się w kursie, znajdziecie na jego stronie. I tam też możecie przejrzeć kilka darmowych lekcji i zobaczyć, czy pasuje Wam mój sposób przekazywania wiedzy. Mam nadzieję, że dzięki temu kursowi zdecydujecie się na zrobienie pierwszego kroku w stronę kodowania! Dla moich czytelniczek i czytelników mam od razu niespodziankę – z kodem codegirl kupicie kurs aż o 30% taniej. Kod jest ważny do 11 maja i obowiązuje na wszystkie kursy na Strefie kursów (gdyby coś innego wpadło Wam w oko).

Na sam koniec chciałabym jeszcze napisać, że nie sądziłam, że uda mi się zrealizować marzenie, jakim był kurs online, tak szybko. A tutaj – niespodzianka! Cieszę się bardzo, że zdecydowałam się podjąć to wyzwanie i pracować nad kursem. Włożyłam w to mnóstwo pracy i mocno wierzę, że ten kurs pozwoli Wam zapoznać się z podstawami technologii front-endowych i zbudować swoją pierwszą stronę. Zupełnie od zera! To jak? Ruszacie do kodu?


Chcesz się czymś podzielić? O coś zapytać? Napisz komentarz pod postem albo maila do mnie na joanna@wakeupandcode.pl.

jak zacząć kodować

4 Replies to “Jak zacząć kodować, czyli mój pierwszy kurs online”

  1. Byłabyś w stanie opisać jak wyglądała twoja współpraca ze strefą kursów podczas tworzenia kursu? Jakie mają kryteria? Czy wszystko robi się samemu czy podsyłają jakieś “szablony”.?

  2. Wszystko można przeczytać w zakładce “Zostań autorem” na ich stronie, tam są też wymagania i opisany proces 🙂 https://strefakursow.pl/dla_autorow.html

  3. Mogłabyś powiedzieć, czy opłaciło się wkładać czas i pracę w stworzenie takiego kursu? Nie pytam oczywiście o konkretne kwoty, bo nic mi do tego, ale tylko tak orientacyjnie, czy tworzenie takich kursów jest opłacalne i czy w przyszłości masz zamiar tworzyć kolejne?
    Pozdrawiam 🙂

  4. Na pewno był to dla mnie czasochłonny proces i samo tworzenie kursu zajęło o wiele więcej czasu niż się spodziewałam. Ale jestem zadowolona z efektów oraz tego, jak kurs jest odbierany. Pewnie w przyszłości jeszcze jakiś kurs stworzę 🙂

Komentarze są zamknięte.