Od czego zacząć naukę programowania

Od czego zacząć naukę programowania

Od czego zacząć naukę programowania? Jak poznać podstawy? Jak dowiedzieć się, czy to jest coś dla Was? Dziś wpis z przydatnymi linkami, które wprowadzą Was w świat kodowania!

Właśnie czytacie setny wpis na blogu. Z tej okazji postanowiłam napisać artykuł, który pozwoli poznać podstawy kodowania tym z Was, którzy nie mieli jeszcze ku temu okazji. Wiem, że wiele osób długo zbiera się w sobie, aby w końcu ruszyć z jakimś kursem. Często czytacie, szukacie, zastanawiacie się, od czego zacząć. Przychodzę z pomocą, abyście nie musieli już głowić się na decyzją. Mam dla Was gotową receptę na rozpoczęcie nauki kodowania!

Chcesz nauczyć się programowania. I co z tym zrobić?

Programowanie staje się coraz popularniejsze. Do mojej grupy na Facebooku tygodniowo dołącza kilkaset nowych osób. I pada dobrze znane wszystkim pytanie: Od czego zacząć?. A zaraz potem: Skąd wiedzieć, że to dla mnie?. Stwierdziłam, że fajnie będzie raz jeszcze poruszyć temat z jednego z pierwszych wpisów na blogu i zebrać linki, które teraz bym poleciła osobom rozpoczynającym przygodę z programowaniem. A do tego wpleść tu kilka rad dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie kodowania.

Nie planuj całej kariery!

Często czytam posty osób, które dopiero chcą zacząć się uczyć. Dużo w nich piszą, że nie wiedzą, na jaki język się zdecydować, na jaką technologię. Zastanawiają, jak może wyglądać ich kariera, gdy już tego języka się nauczą. I ja bym tutaj radziła się zatrzymać. I zrobić krok do tyłu. Dopiero zaczynacie – dajcie sobie szansą na sprawdzenie, czy kodowanie w ogóle Wam się podoba.

Czyli od czego zacząć?

Skoro taka jestem mądra i nie każę planować, to co robić zamiast tego? Otóż, odpowiedź jest prosta – trzeba kodować. A dokładniej, zrobić proste kursy i sprawdzić, czy wypisywanie kolejnych linijek kodu i głowienie się nad problemami faktycznie daje Wam satysfakcję. Poniżej mam dla Was tylko trzy linki. Kluczem jest tutaj zrobienie któregokolwiek z nich (albo wszystkich, jak macie ochotę). Nie chodzi o to, by godzinami analizować, co najlepiej przyda się Waszej karierze. Chodzi o rozpoznanie terenu i zobaczenie, jak się w tym czujecie.

Kiedy zrobicie wskazane przeze mnie kursy (albo będziecie w trakcie) wróćcie do tego wpisu, spójrzcie na pytania, które umieściłam na końcu i odpowiedzcie sobie na nie. Pomoże Wam to podjąć decyzję, czy idziecie w kodowanie dalej, czy jednak szukacie innej drogi (do zmiany branży albo nauki nowych umiejętności).

Typ nr 1: Welcome to Codecademy

Gdy tylko ktoś pyta mnie, od czego zacząć naukę, bez wahania polecam codecademy.com. Ta strona jest naprawdę świetna i w mojej opinii nadaje się idealnie na początek. Interaktywne lekcje w super sposób pozwalają od razu uczyc się w praktyce. Jeśli zupełnie nie mieliście do czynienia z kodowaniem, zacznijcie od kursu Welcome to Codecademy. To krótki i przyjemny kurs, który zapozna Was z podstawowymi koncepcjami obecnymi w programowaniu (jak na przykład zmienne czy funkcje).

Gdy skończycie ten kurs, strona na pewno podpowie Wam inne. Tutaj już będziecie musieli wybrać jakąś technologię. Pamiętajcie, że fajnie jest popróbować sobie różnych rzeczy. Kursy są darmowe, choć jest też dostępna wersja pro, która jest płatna. Na sam początek jednak zdecydowanie wystarczy Wam wersja darmowa.

Typ nr 2: CodeCombat

Podaje Wam tutaj całą stronę, nie konkretny kurs, ponieważ tu będziecie uczyć się programowania… grając w gry! Tak, tak, podstawy kodowania ogarniecie w formie zabawy. Strona stworzona jest dla dzieci, ale niech Was to zupełnie nie odstrasza. Uważam, że to nawet lepiej, bo zagadnienia są tu wyjaśnione w super prosty sposób. A do tego granie daje sporo satysfakcji.

Pamiętajcie, że zrobienie każdej, nawet najprostszej lekcji z kodowania, to dla Was krok do przodu. Przed chwilą jeszcze nie wiedzieliście jak zadeklarować zmienną, a teraz już to wiecie. Czy to nie jest fajne? CodeCombat nada się też do wspólnej nauki z Waszymi dziećmi, jeśli chcecie uczyć się razem z nimi.

Typ nr 3: Intro to Computer Science

Nie każdy lubi grać w gry i wiem, że wiele osób wybierze trochę “poważniejszy” sposób nauki. Mam i dla Was coś w zanadrzu, a jest to kurs Intro to Computer Science dostępny za darmo na Udacity. Zupełne podstawy, których potrzeba, by ruszyć z kodowaniem. Naprawdę fajny kurs, przystępnie podana wiedza. Osobiście bardzo lubię kursy z tej platformy.

Jak spodoba Wam się Udacity, sprawdźcie, czy przypadkiem nie mają niedługo rekrutacji na swoje stypendia. Ogólnie kursy tam dostępne są dość drogie, bo często oferują oni całe ścieżki nauki. Jednak co jakiś czas robią nabór do programów stypendialnych (także od zupełnych podstaw) i można od nich dostać dostęp do kursów zupełnie za darmo. Miałam okazję brać udział w programie z aplikacji mobilnych, niestety go nie ukończyłam, ale kursy były naprawdę na wysokim poziomie i fajnie mi się z nich uczyło.

A skąd wiedzieć, że to coś dla Ciebie?

Założenie jest takie: zrobiliście jeden z powyższych kursów. Albo jakikolwiek inny (ważne, że już coś kodowaliście, napisaliście pierwsze linijki kodu). Teraz czas zastanowić się, co Wam to dało, czy to jest coś, w co chcecie iść dalej. Poniższe pytania pozwolą Wam zastanowić się nad tym, co z tą nową umiejętnością zrobić. Odpowiedzcie na nie i podejmujcie dalsze decyzje 🙂

  • Czy zrobienie kursu dało Ci satysfakcję?
  • Czy chcesz nauczyć się więcej podobnych rzeczy?
  • Czy wyobrażasz sobie pracę z kodem na co dzień?
  • Czy momenty frustracji, gdy nie wiedziałaś/wiedziałeś jak coś zrobić, były bardzo nieznośne?
  • Czy demotywowało Cię to, że czasem nie wiedziałaś/wiedziałeś prostych rzeczy?
  • Czy wyobrażasz sobie uczyć się tego typu rzeczy przez dłuższy czas?
  • Te pytania sprawdzają, czy kodowanie to coś dla Was. Jeśli kurs dał Wam satysfakcję i chcecie uczyć się dalej, a do tego poczuliście chęć rozwiązywania programistycznych problemów – idźcie do przodu! Nie obiecuję, że będzie łatwo i przyjemnie. Na pewno będzie wymagająco, momentami frustrująco. Jednak to wciąga 😉 Oczywiście, kodowanie nie musi wciągnąć każdego. Ale warto spróbować. Pierwszy krok już za Wami, ruszajcie dalej!

    Macie pytania? Chcecie się czymś podzielić? Napiszcie komentarz pod postem albo maila na joanna@wakeupandcode.pl.

    8 Replies to “Od czego zacząć naukę programowania”

    1. Dziękuję bardzo za ten wpis. Właśnie znalazłam sie w takim miejscu w życiu, gdzie szukam drogi dla mnie zupełnie od zera. Idealnie trafiłam

    2. Bardzo się cieszę, że wpis się przydał 🙂 Owocnej nauki!

    3. Myślisz ze wiek ma znaczenie przy szukaniu pierwszego komercyjnego doświadczenia jako Front-End? Nie ukrywam, że mam 33 lata, do tej pory pracowałem w rodzinnej firmie, a programowanie traktowałem hobbystycznie. Jest sens zamienić hobby na prace w takim wieku?

    4. Nie wydaje mi się, żeby wiek miał wielkie znaczenie. Jeśli chcesz się uczyć, masz wiedzę, na pewno warto poszukać 🙂 Jedyna możliwa weryfikacja to po prostu zrobienie tego 🙂 33 lata to nie koniec świata, jeszcze dużo lat pracy przed Tobą, więc może warto spisać plusy i minusy zmiany branży i spróbowania swoich sił w programowaniu.

    5. Ja w 2014 roku zacząłem przygodę z kodem na codecademy i przerobiłem html, css, jquery, javascript, ruby i inne. Zniechęciłem się bo poznałem podstawy kilku języków ale nie wiedziałem jak zrobić coś swojego mając już te podstawy. Były tam wtedy kursy jak zrobić aplikacje do różnych stron np. deezer, które były zbyt zaawansowane jak na kogoś kto poznał chwilę temu tylko podstawy. Ostatecznie zlikwidowałem tam konto jak przeczytałem w regulaminie, że mogą wprowadzić płatności “in sole discretion”.

      Czy możesz coś podpowiedzieć jak uczyć się dalej po opanowaniu podstaw?

    6. Po opanowaniu podstaw najlepiej sprawdzić się w jakimś małym projekcie. Spróbuj np. zbudować jakąś małą stronkę/aplikację w oparciu o to, co było na kursach, które przerabiałeś. Grunt to praktyka 🙂 Fajnie też sprawdza się uczenie przy pomocy fiszek, pisałam o tym w osobnym artykule, także polecam zajrzeć tutaj. A o samych sposobach nauki pisałam w tym wpisie. Pozdrowienia! 🙂

    7. Super tekst! Czegoś takiego szukałam 🙂 Chcę właśnie zacząć się uczyć programowania. Pomysł powstał niedawno. Moje dzieci dostały od mojej siostry grę do nauki programowania Scottie Go! Labirynt. Zagrałam z nimi i rozwiązywaliśmy łamigłówki jednocześnie ucząc się programowania i tak mi się spodobała ta graIT, że teraz szukam czegoś dla siebie 😉 Także dzięki 🙂

    8. Super! Powodzenia w nauce 🙂

    Komentarze są zamknięte.