Jak zostać front-end developerem?

jak zostać zostać front-end developerem

Jak zostać front-end developerem? To pytanie dostaję bardzo często. Dlatego przygotowałam listę zadań, których wykonanie przybliży Was do zmiany branży i pracy na nowym stanowisku. Ruszamy!

Sama zaczęłam myśleć o zostaniu front-end developerem ponad 2 lata temu. Nie było wtedy zbyt wielu informacji w internecie o tym, jak zmienić branżę. A szukałam sporo. Lista, którą przedstawiam poniżej jest czymś, co w głowie tworzyłam już od jakiegoś czasu. Marzyło mi się mieć w jednym miejscu takie podstawowe składowe zostania front-end developerem. Czyli wszystko, co trzeba zrobić, począwszy od researchu a skończywszy na pierwszych dniach w pracy na juniorskim stanowisku.

Mam nadzieję, że ta lista ułatwi Wam działanie i planowanie. Poniższy spis zawiera tylko punkty plus krótki komentarz. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o poruszanych tu zagadnieniach, serdecznie zapraszam do , gdzie zostały one wyczerpująco omówione. Lista ta bowiem jest jednocześnie spisem treści kursu . Kurs przygotowałam z myślą o wszystkich, którzy chcą zmienić branżę, ale nie wiedzą, od czego zacząć, ani czego do końca spodziewać się po pracy front-end developera.

Dodatkowo mam dla Was niespodziankę – kurs możecie kupić z 20% zniżką. Wystarczy, że przy zakupie wpiszecie kod JrDev20. Kod jest ważny do końca listopada. A jak szybko podejmujecie decyzje, to jeszcze dzisiaj do wieczora (czyli do 12 listopada) można kupić wszystkie kursy na ze zniżką 30% wpisując kod JESIEN30. A teraz czas na listę!

Research

Pierwszą, i moim zdaniem najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest dowiedzenie się, czym tak naprawdę zajmuje się front-end developer. Wiele osób błędnie zakłada, że dba o tylko o stylowanie stron, tzn. jedynie przenosi szablony czy grafiki na kod w HTML i CSS. Sama na początku należałam do takich osób. Praca front-end developera jednak to o wiele więcej zagadnień – przede wszystkim związanych z JavaScriptem.

Warto również dowiedzieć się, jak wygląda branża IT i jakie są perspektywy. Można przejrzeć ogłoszenia, popytać znajomych, poszukać informacji o rynku w Waszym mieście czy w miejscu, w którym chcecie docelowo pracować. Co więcej, o branży IT warto wejść nie od razu na stanowisko programisty. Rynek oferuje naprawdę sporo alternatyw i istnieje duża szansa, że odnajdziecie się na innym stanowisku. To może być fajny start do IT.

Ja nie zdawałam sobie sprawy, że robić strony można także nie programując. Istnieją zawody, które mocno zaangażowane się w proces powstawania storn czy aplikacji, ale niekoniecznie mają do czynienia z kodem. Warto również poszukać takich opcji. Oczywiście w tym procesie powinniście także sprawdzić, czy programowanie to coś dla Was. Bez polubienia nowego zajęcia, będzie trudno odnaleźć się w pracy i mieć z niej satysfakcję.

Wiedza

Front-end developer to specjalista, który zajmuje się stronami internetowymi i aplikacjami. Potrzebuje on mieć gruntowną wiedzę z zakresu technologii webowych. Kiedy rozpoczynacie swoją przygodę z front-endem, często może wydawać się, że wystarczy opanować HTML, CSS i JavaScript, aby płynnie poruszać się po świecie tworzenia stron. Nic bardziej mylnego! Te trzy technologie są tylko wstępem do dalszej pracy.

Front-end developer na co dzień korzysta z wielu technologii i narzędzi. Choćby takich jak Git, terminal, edytor czy IDE. Potem dochodzą preprocesory CSS, frameworki JavaScriptu plus narzędzia procesowe, m.in Jira. A to nie wszystko! Jest tego sporo i fajnie jest dobrze ułożyć sobie cały proces nauki. Oczywiście nieodłącznym elementem pracy front-end developera jest język angielski i trzeba znać go dobrze. Jak szukacie efektywnych sposobów na naukę tego języka, to odsyłam do .

znajdziecie dokładny opis takiego minimalnego zestawu zagadnień, które warto opanować, zanim zaczniecie szukać pierwszej pracy. Strefa kursów wypuściła też dedykowaną , gdzie znajdują się kursy, których przerobienie daje Wam podstawę do pracy na tym stanowisku. Recenzji i dokładnie opisu kursów zawartych w ścieżce możecie spodziewać się na blogu pod koniec miesiąca.

Planowanie procesu zmiany branży

Nie da się ukryć, że zmiana branży to poważne przedsięwzięcie, które trzeba dobrze zaplanować. Warto dowiedzieć się, jak wyznaczać cele związane ze zmianą zawodu. Kolejnym krokiem jest plan nauki oraz poznanie sposobów na weryfikację swojej wiedzy. To jest naprawdę trudne zadanie! Nie można popaść w pułapkę stawiania sobie poprzeczki zbyt nisko i robienia w kółko tego, co już się umie.

Myślę, że fajnym uzupełnieniem tego punktu są wywiady, które przeprowadziłam w ramach inicjatywy . Poczytajcie , a także o tym, . W artykułach znajdziecie też linki do wywiadów w formie video, jeśli wolicie oglądanie. Dziewczyny dzielą się w rozmowach naprawdę masą świetnych rad dotyczących podejścia do zmiany branży i odnalezienia się w nowym zawodzie.

Jak się uczyć

Gdy już macie plan nauki, trzeba dowiedzieć, jak się uczyć. To nie jest takie oczywiste i dla wielu osób efektywnie przyjmowanie nowej wiedzy stanowi wyzwanie. Uważam, że świetnym sposobem na ulepszenie swojego procesu nauki jest poznanie koncepcji pracy głębokiej. Uczyć się programowania można wiele sposobów – od samodzielnej pracy, przez naukę z mentorem aż po kurs weekendowy czy bootcamp. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć plusy i minusy każdej formy nauki.

Fajnie jest też wiedzieć, jak weryfikować swoją wiedzę i priorytetyzować zadania. Tylko robiąc te dwie rzeczy będziecie w stanie mierzyć swoje postępy i odpowiednio dopasowywać plan nauki do zmieniających się okoliczności i stanu waszej wiedzy. Należy się też dobrze przygotować na kryzysy. One na pewno pojawią się w trakcie nauki i dobrze wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Przygotowanie się do procesu rekrutacji

Zwieńczeniem miesięcy nauki programowania jest udział w procesie rekrutacji na juniorskie stanowisko. Co przyszły junior musi wiedzieć w tym temacie? Tego tego trochę. Po pierwsze – trzeba przygotować dobre portfolio, które pokaże przyszłemu pracodawcy Waszą wiedzę. Po drugie – należy popracować nad CV. To może być wyzwanie, bo pewnie nie będziecie mieć zbyt dużego doświadczenia w IT. Ale nie ma tu rzeczy niemożliwych! Można skonstruować dobre CV nawet, gdy nie macie doświadczenie w branży.

Nieodłącznym elementem procesu rekrutacji na stanowisko techniczne są zadania techniczne. Istnieje kilka rodzajów takich zadań i również do nich można si przygotować tak, by zwiekszyć sobie szanse na dostanie pierwszej pracy.

Strzeż się mitów!

Podczas procesu zmiany branży wystrzegać się trzeba wiary w mity. O pracy w IT krążą legendy. Często jest ona przedstawiana jako kraina mlekiem i miodem płynąca, gdzie programiści piszą kod popijąc drinki z palemką. Myślę, że każdy ma głowie minumum jeden stereotyp dotyczący pracy programisty. Warto się z nimi rozprawić i realistycznie przygotować do pracy w tej branży.

Pierwsze dni w pracy

Proces zmiany branży i zostania front-end developerem wypełniony jest wyzwaniami. Należą do nich m.in. ilość zagadnień, jaką należy opanować, potem proces rekrutacji, a na końcu – pierwsze dni w nowej pracy. Jeśli nie pracowaliście wcześniej w IT, sposób pracy może Was zaskoczyć, a ilość nowych tematów – trochę przytłoczyć. Dlatego warto stopniowo zaznajamiać się z tym, co może Was czekać. Fajnie jest dowiedzieć się, czym jest Agile i Scrum, jak ułatwić sobie wdrożenie w projekt i korzystać ze wszystkich spotkań zespołu.

Jako junior przede wszystkim będziecie się uczyć i moim zdaniem kluczowe jest zmaksymalizowanie ilości wiedzy, jaką możecie przyjąć. Pomoże Wam w tym korzystanie z code review, a także proszenie i przyjmowanie feedbacku. Aby nie zostać przytłoczonym ilością zadań, trzeba sobie też dobrze zaplanować proces ich realizacji.

Czas na działanie!

Uff! Sporo tego się zebrało! Jak widzicie, proces zmiany branży jest naprawdę skomplikowanym przedsięwzięciem, które trzeba sobie gruntownie przemyśleć i dobrze zaplanować. Mam wielką nadzieję, że materiał zawarty w kursie online pomoże Wam przejść przez ten proces, zyskać wiarę w swoje możliwości i zrealizować postawione sobie cele.

Jak już wspominałam, kurs jest dla mnie spełnieniem dużego marzenia, jakim było zebranie zagadnień związanych z procesem zmiany branży w jednym miejscu. Dzięki niemu dostajecie pigułkę wiedzy, która może być dla Was początkiem totalnych zmian w Waszym życiu zawodowym!

Przypominam, że dokładny spis treści kursu oraz darmowe lekcje znajdziecie . Jeśli macie jakiekolwiek pytania – piszcie śmiało w komentarzach albo mailem na joanna@wakeupandcode.pl. Chętnie odpowiem!

5 Replies to “Jak zostać front-end developerem?”

  1. CodersLab wydało w tym roku już ponad 2200 dyplomów dla Junior Developerów.
    Na rynku w Polsce, szczegolnie w duzych miastach jest obecnie taki przesyt junior front endów, że znalezienie pracy graniczy z cudem i każdego dnia jest trudniej. Przekonałem się o tym jakiś czas temu, przekonało sie o tym paru moich znajomych, ktorzy zdecydowali się na kurs i nie mogą znaleźć pracy.
    Ja jestem samoukiem i pracuje juz od 8 miesięcy ale wymagania rosną z dnia na dzień.
    Kiedyś od juniora wymagalo sie znajomosci html css i Javascriptu, teraz to jest HTML, CSS, SASS, LESS, Framework Cssowy, React lub Vue, TypeScript, Redux, angielski na B2 i algorytmy.

    Odradzam front end, polecam mobile, back end i pythona.
    Na jeden wakat dla junior fronta we wroclawiu spływa miedzy 90 a 500 CV w zaleznosci od firmy. Na wakat backendowy splywa miedzy 3 a 15 CV – dane od rekruterów.

  2. Frontowców potrzeba na rynku mnóstwo, ale szukając pierwszej pracy można się srogo rozczarować.

  3. Na pewno potrzeba front-end developerów, ale fakt, bardziej specjalistów niż juniorów. Dlatego junior musi umieć coraz więcej, by zacząć. Ale nie jest to niemożliwe 🙂 Dlatego nie negowałabym tego tak bardzo. Jak ktoś to czuje, lubi te technologie i ma motywację, by się uczyć, może dostać pracę. Ale nie będzie to super łatwe, jednak tego akurat nigdzie nie powiedziałam

  4. Jeszcze pytanie, czy się człowiek nadaje na front enda 😀 https://nofluffjobs.com/blog/czy-nadajesz-sie-na-frontend-developera/

  5. To założyłam, że jest zrobione przed tym, zanim ktoś zacznie już bezpośrednio zmieniać branżę na front-end 🙂

Komentarze są zamknięte.