Skąd wiedzieć, że czas na zmianę branży na IT?

zmiana branży

Trzeci artykuł w ramach serii “Projekt: Zmiana branży”. Dziś o tym, skąd wiedzieć, że czas na zmianę branży na IT. Czyli rady od Joanny Zielonki, Stratega Rozwoju.

Wczoraj odbył się kolejny live w ramach projektu. Miałam przyjemność rozmawiać z Joanną Zielonką, Strategiem Rozwoju. Poruszyłyśmy temat planowania kariery, zmian w życiu zawodowym. Asia opowiedziała też, jak stworzyć CV i portfolio tak, aby rekruter spojrzał na nie przychylnym okiem. Nawet jak nie mamy doświadczenia w branży. Zapraszam do obejrzenia rozmowy w formie video. A poniżej wersja pisana.

Na sam początek jeszcze dodam, że od dzisiaj można już kupić mój kurs online . Koniecznie sprawdźcie , aby dowiedzieć się, co przygotowałam. Jutro też na blogu pojawi się wpis dedykowany dla kursu. Od razu wspomnę, że możecie kurs kupić już teraz ze zniżką 20%. Wystarczy, że przy zakupie wpiszecie kod: JrDev20. Kod jest ważny do końca listopada. A teraz czas na rozmowę z Joanną!


Co robi Strateg Rozwoju? Jak trafiłaś na ten zawód? Opowiedz na sam początek parę słów o sobie.

Odkąd pamiętam zawsze byłam blisko ludzi i uwielbiałam usprawniać wszystkie procesy. Od 11 lat sprawnie poruszam się w świecie rekrutacji i szkoleń. Buduję wizerunek firm, inspiruję managerów, motywuję pracowników i układam mądre relacje między ludźmi. Pracowałam zarówno w korporacji, jak i w małych, rodzinnych firmach. Teraz wspieram kobiety i firmy w realizacji marzeń. Jak to osiągnęłam? Zawsze byłam doskonałym obserwatorem i widziałam więcej niż otaczający mnie ludzie. Słuchałam siebie i wiedziałam, że na wiele spraw patrzę inaczej, co wyróżnia mnie na rynku. Dlatego świadomie wybrałam zawód HRowca. HR to dla mnie holistyczny rozwój a Strateg Rozwoju, to możliwość wyjścia ze schematu i pomocy ludziom w wytyczaniu ścieżek rozwojowych.

Wiele osób dzisiaj myśli o zmianie branży na IT, które wydaje się krainą mlekiem i miodem płynącą. Jakie są Twoje spostrzeżenia? Czy faktycznie IT to aktualnie najlepsze miejsce do pracy?

To zależy 🙂 To, co wyróżnia branżę IT, to zabieganie o pracowników, co za tym idzie są to często bardziej atrakcyjne miejsca pracy w odniesieniu do innych branż. To jest rynek pracownika, a nie pracodawcy. Duże wyzwanie stoi po stronie Zarządów oraz działów HR, aby miejsca pracy konkurencyjne. To jest moim zdaniem duży plus, ponieważ w pracy spędzamy większość swojego życia i bardzo ważne są warunki pracy. W branży IT już na etapie samej rekrutacji są widoczne różnice w podejściu do potencjalnego pracownika. Sposób komunikacji, otwartość i partnerskie podejście, bo przecież kandydat tak samo jak pracodawca podejmuje decyzję. Zarobki są na wysokim poziomie, ale idą za tym oczekiwania. Obecne zapotrzebowanie na doświadczonych developerów, testerów, PO, czy PM przewyższa zapotrzebowanie na stanowiska juniorskie. Zwyczajnie dlatego, że rynek ma swoje potrzeby. Dlatego trudniej jest rozpocząć karierę w branży, trzeba się do tego przygotować.

Co powinna zrobić osoba, która myśli o zmianie branży? Od czego zacząć?

Dobrze się do tego przygotować. Porozmawiaj ze znajomymi i wypytaj jaka jest ich opinia o pracy w branży IT. Zrób listę plusów i minusów, lista każdej osoby będzie inna, ponieważ każdy z nam ma inne potrzeby i inne rzeczy są dla nas ważne. Zadaj sobie pytanie, dlaczego wybierasz branżę IT? Co daje Tobie branża IT, a nie dają tego inne branże? Jakie masz kompetencje do pracy w branży IT? Na kompetencje składa się wiedza, umiejętności i postawa. O ile postawę mamy już nastawioną na działanie to warto zastanowić się jak zdobyć wiedzę i umiejętności. Wiedzę zdobywamy ucząc się, przygotuj listę kursów i sprawdź ich rekomendacje, możesz wziąć udział w bootcampie, on da Tobie możliwość wejścia w świat IT, czytaj blogi, dołącz do grupy znajomych z branży, z którymi będziesz mogła się wymieniać opiniami. Załóż github-a i zacznij tworzyć. Zadbaj, aby projekty pokazywały nie tylko to, co zostało zrobione na kursie.

Jak określić swoje mocne i słabe strony i to, w czym możemy być dobrzy? Skąd wiedzieć, w jaką stronę zawodową iść?

Rozpocznij od spisania swoich mocnych i słabych stron, zastanów się co lubisz robić, zapytaj znajomych w jakich sytuacjach jesteś w ich oczach ekspertem, z czym najchętniej przychodzą do Ciebie po pomoc. Narysuj tabelę z dwoma kolumnami. Pierwszą zatytułuj “Mocne strony – Co potrafię, w czym w roli eksperta widzą mnie inni?”. Drugą natomiast: “Słabe strony – Czego nie umiem?”.

Wiele dziewczyn na urlopie macierzyńskim decyduje, że nie chce wracać do obecnej pracy i myśli o zmianie branży na IT. Skąd to się bierze? Czy faktycznie mają one realne szanse na zaistnienie w branży?

Urlop macierzyński pozwala spojrzeć z boku na swoją zawodową sytuację i zmienić kierunek jej biegu. To czas, w którym ustalamy priorytety a branża IT daje możliwość pracy zdalnej, rozpoczęcia nowego życia zawodowego, a w późniejszym czasie po zdobyciu doświadczenia pracy jako freelancer. Branża ta otwiera się na kobiety.

Jak postrzegani są absolwenci kursów i bootcampów, które mają odmienić ich zawodowe życie w 6 tygodni? Jak Ty postrzegasz takie zmiany o 180 stopni w tak krótkim czasie? Czy to w ogóle jest możliwe?

Tak, to jest możliwe. Należy pamiętać, że to dopiero początek. Często spotykam się, że kandydaci po 6 miesięcznym kursie mają oczekiwania jak doświadczony developer, który na rynku jest już od 6 lat. W takiej sytuacji mówimy o Efekcie Krugera-Dunninga “zjawisko psychologiczne polegające na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności” (źródło cytatu).

Efekt Krugera-Dunninga
Efekt Krugera-Dunninga
Jakie pułapki czyhają na osoby, które chcą wkroczyć do IT z zupełnie innej branży?

Przebranżowienie się wymaga dużej determinacji, Brak pokory to duża pułapka dzisiejszych czasów. Dlatego ważne jest, aby mieć dobry plan, żeby nie wpaść w pułapkę. Zastanów się dlaczego branża IT, co dokładnie chcesz robić, i od czego chcesz rozpocząć, ponieważ IT to nie tylko stanowiska developerskie, to również Tester oprogramowania, Scrum Master, Product Owner, Project Manager. Od czego rozpoczniesz naukę, dopytaj znajomych jak oni rozpoczynali, znajdź grupę wsparcia. Ustal, które materiały w internecie, kursy czy szkolenia wyjazdowe są dla Ciebie wartościowe i działaj.

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy, gdy nie mieliśmy wcześniej do czynienia z IT? Czy to w ogóle jest możliwe, by dobrze wypaść, gdy nasza historia kariery jest zupełnie inna niż oczekiwania na stanowisku, na które aplikujemy?

Podstawą jest dobre CV oraz konto z projektami na githubie. Budując CV pamiętaj, że HRowiec nie jest osobą techniczną, dlatego stwórz czytelny dokument. Traktuj również CV jako swoją własną wizytówkę, masz się z nim utożsamiać i ma pokazywać Twoje predyspozycje na aplikowane stanowisko. np. jeżeli aplikujesz na stanowisko Testera oprogramowania to poza wypisaniem umiejętności i kursów, w których brałaś udział, podkreśl cechy osobowości, które będą pomocne w pracy testera np. dokładność, skrupulatność, czy kreatywność.

Czy często spotykasz się z osobami, które chcą zmienić branżę? Jakie takie osoby mają obawy?

Obawa, która pojawia się najczęściej to adaptacja w środowisku IT. Co zrobić żeby osoby doświadczone chciały nam pomagać lub przynajmniej nie pokazywały na każdym kroku naszej niekompetencji. Najważniejsza jest świadomość, że jesteśmy na początku zmiany ścieżki kariery i tego nic nie zmieni, każdy kiedyś zaczynał. Dlatego tutaj ważna jest postawa i przyjmowanie jako prezent feedbacku od doświadczonych kolegów. Systematyczność w nauce i zwiększaniu umiejętności, podejmuj wyzwania. Przyłączaj się do bardziej zaawansowanych projektów i ucz się.

Czy jest jakaś “złota rada” dla osób, które chcą aplikować na stanowiska programistyczne/testerskie i to ma być ich pierwsza praca w tej branży? Czy poradziłabyś im coś konkretnego?

Odwagi, każdy kiedyś zaczynał 🙂 jeżeli czujesz, że jest to praca Twoich marzeń, to zacznij działać. Postawa i wiedza teoretyczna to sam początek, ważne są umiejętności. Praktyka czyni mistrza, dlatego działaj. Nawet najmniejsza czynność przybliża nas bardziej do osiągnięcia celu niż godziny spędzone na planowaniu i rozmowach. Co już zrobiłaś, aby zacząć? Jaki będzie Twój kolejny krok?


Mam nadzieję, że rady, którymi podzieliła się Joanna, okażą się przydatne i pomogą Wam nabrać wiatru w żagle! Przypominam, że za tydzień już ostatni live w ramach projektu. Porozmawiamy o pracy zdalnej na juniorskim stanowisku. Szczegóły oczywiści znajdziecie w .