Mój projekt – Raport IX

Daj Się Poznać 2017

Daj Się Poznać 2017

Wczoraj wydawało mi się, że w tym tygodniu raportu z prac nad Habit Trackerem nie będzie. Ale jednak się udało, więc zapraszam po szczegóły do wpisu. To już dziewiąty (i jednocześnie – przedostatni) raport!

Co się działo?

W tym tygodniu nie miałam za dużo czasu, żeby usiąść nad projektem. Myślałam więc, że zrobię sobie po prostu tydzień przerwy. Zaczełam pracę nad projektem na samym początku marca, mam więc w zapasie trochę czasu. I jak tylko napisałam na fanpage’u, że raportu raczej nie będzie, od razu przyszło mi do głowy parę rzeczy, które mogłabym zrobić. Usiadłam więc na chwilę i tak minęło wczorajsze popołudnie i dzisiejsze przedpołudnie. Udało mi się zrobić coś w obu projektach, i w Angularze 1 i 2, więc jestem bardzo zadowolona. Okazuje się, że ten tydzień jednak nie jest stracony 🙂 Nadal nie przewiduję zakończenia prac nad projektem do końca trwania DSP, ponieważ mam za dużo rozpoczętych tematów i na pewno nie znajdę tyle czasu, żeby wszystkie je ukończyć.

Angular 1.x

W oryginalnej aplikacji, czyli tej w Angularze 1, udało mi się trochę popracować nad walidacją formularza dodawania nowych nawyków do listy. Mam z tym duży problem, ponieważ na początku wprowadziłam walidację przez wbudowane funkcje Angulara. Określiłam wiec minimalne i maksymalne wartości pól, wskazałam, które są wymagane, aby nawyk dodać i myślałam, że to wystarczy. Cała zabawa polega jednak na tym, że taka walidacja, owszem, wystarcza, ale tylko podczas dodawania pierwszego nawyku. Wtedy formularz działa prawidłowo, tzn. bez podania wszystkich pól, nie można dodać nic do listy. Kiedy jednak się doda już ten pierwszy nawyk zgodnie z wytycznymi, walidacja przestaje działać. I można wtedy już dodawać nawyki i bez nazw i bez wskazania liczby dni, co jest bardzo dziwne. Czytałam o tym i czytałam, ale nie trafiłam na bezpośrednie rozwiązanie problemu. Postanowiłam więc wprowadzić dodatkową walidację w serwisie, a dokładniej w funkcji odpowiedzialnej za dodawanie nawyków do listy. Teraz w tej funckji sprawdzane jest, czy wartość pól zostały podane i wtedy dopiero nawyk dodawany jest do listy. Udało mi się zrobić także pole z informacją o błędzie, które pojawiać się będzie pod formularzem.

Angular 2.x

W końcu trochę też popracowałam nad aplikacją w Angularze 2. Na razie wygląda ona bardzo brzydko, bo nie dodałam do niej jeszcze żadnych stylów, ale powoli zaczyna działać. Udało mi się dodać listę nawyków (na razie “na sztywno”), która wyświetlana jest w zakładce demo. Wcześniej już do aplikacji dodałam routing. Teraz więc widać już listę nawyków po kliknięciu w “Demo” w menu. Jak wspominałam, to moje pierwsze kroki w Angularze 2 i dużo czasu zajmuje mi przyswojenie sobie specyfiki pracy w tej technologii. Dlatego też bardzo jestem zadowolona, że udało mi się w końcu stworzyć listę, bo na początku trochę czarną magią było dla mnie zrozumienie, gdzie należy klasy eksportować, gdzie wskazywać typy zmiennych itd. Ale widać, że powoli wychodzę już na prostą 🙂 I TypeScript przestaje być tak zupełnie niezrozumiały. Bardzo mocno staram się w ostatnim czasie przyswoić sobie zagadnienia związane z ES6, więc mam nadzieję, że niedługo już w miarę płynnie będę z nich korzystać.

Plany na kolejny tydzień

W następnym tygodniu chciałabym skończyć walidację formularza w aplikacji w Angularze 1, a także popracować nad Habit Trackerem w Angularze 2. Tutaj przede wszystkim liczę na rozbudowanie listy i dodanie formularza, który umożliwi wprowadzanie nowych nawyków. Trzymajcie kciuki, żeby się udało! 🙂

Na sam koniec chciałam jeszcze przypomnieć, że na bieżąco o pracach informuję na fanpage’u, który znajdziecie tutaj. Kod aplikacji w Angularze 1.x można śledzić w tym repozytorium, natomiast w Angularze 2.x w tym.