Zostań w domu i programuj!

zostań w domu i programuj

Siedzisz w domu i nie za bardzo wiesz, czym się zająć? Serial i książka nie kuszą Cię za bardzo? A może by tak pokodować? Lista darmowych źródeł do nauki melduje się! Zostań w domu i programuj!

Celem tego wpisu nie jest przekonanie Cię, że musisz nauczyć się kodowania. Nie chcę, abyś myślała czy myślał, że to teraz jedyna opcja, że musisz cisnąć, uczyć się więcej. Nie chcę dorzucać cegiełki do wszędobylskiego ostatnio “czas na rozwój!”. Jeśli nie czujesz się na siłach, by się uczyć – odpocznij. Zrób sobie dobrą herbatę i się zrelaksuj, po prostu.

Jednocześnie wiem, że trudno jest zająć czymś głowę, gdy ciągle się martwimy. Sama mam teraz ciężki czas. Choć bardzo się przed tym broniłam, to właśnie kod pozwala mi się oderwać i na chwilę przestać się martwić. Nie robię super ambitnych rzeczy – ot, proste małe zadanka, które wymagają skupienia się na czymś innym niż newsy w mediach. I do tego właśnie chciałam Cię dziś zachęcić – do zajęcia umysłu czymś innym.

Postanowiłam stworzyć subiektywną listę różnych, darmowych materiałów do nauki online. Mam nadzieję, że każdy, zarówno początkujący, jak i trochę bardziej zaawansowany, znajdzie tu coś dla siebie. Nie podaję Ci całych serwisów czy portali z artykułami – wiem, że trudno zdecydować się, czego się uczyć, gdy widzimy na stronie 100 kursów. Wybrałam kilka, abyś mogła czy mógł po prostu kliknąć – poczytać, obejrzeć, pokodować. Jak się wciągniesz, na pewno z łatwością znajdziesz kolejne materiały do nauki.

Jeśli skorzystasz z któregoś z wymienionych przeze mnie linków i chcesz się tym podzielić – daj znać używając hashtaga #zostańwdomuiprogramuj. Albo po prostu napisz do mnie maila na joanna[at]wakeupandcode.pl 🙂

Gdy chcesz zacząć swoją przygodę z technologiami tworzenia stron internetowych…

Zajrzyj do tutoriala przygotowanego przez The Awwwesomes (materiał po polsku)

Gdy chcesz poznać podstawy programowania…

Zajrzyj do podstawowego kursu Computer Programming na Khan Academy (materiał po angielsku)

Gdy chcesz postawić pierwszy krok w świecie JavaScriptu…

Przerób materiał z dwudniowych warsztatów Girls.js z podstaw JS i weź udział w kosmicznej wyprawie na planetę JavaScript (materiał po polsku)

Gdy znasz już podstawy JavaScript i chcesz utrwalić wiedzę…

Wskakuj do kursu Wesa Bosa JavaScript 30, podczas którego zakodujesz 30 małych projektów, a przy tym utrwalisz wiedzę i poznasz sporo fajnych tricków (materiał po angielsku)

Gdy chcesz dowiedzieć się, jak działa flexbox w CSS…

Zajrzyj nad staw, gdzie żaby wszystko Ci wytłumaczą (materiał po polsku/angielsku)

Gdy chcesz zrozumieć CSS Grid…

Odsyłam do pięknego ogrodu pełnego gridowych siatek (materiał po polsku/angielsku)

Gdy chcesz poznać Reacta…

Koniecznie zajrzyj na oficjalną stronę Reacta i zrób tutorial z podstaw (materiał po angielsku/polsku)

Gdy znasz podstawy React i chcesz pójść dalej…

Sprawdź kurs z Reacta od Type of Web, który liczy już 40 lekcji, a każda z nich pozwala poznać Reacta lepiej (materiał po polsku)

Gdy chcesz nauczyć się, jak się uczyć…

Zajrzyj do mojego wpisu o tym, jak uczyć się programowania i czegokolwiek innego (materiał po polsku)

Na razie to by było na tyle! Zostań w domu i programuj! Chcesz więcej? Daj znać. Chciałabym aktualizować listę o nowe pozycje. Może warto wrzucić tu też video/podcasty/artykuły? Co sądzisz? Czekam na feedback i życzę owocnego kodowania 🙂


Miałam sporą przerwę od mediów społecznościowych, ale postanowiłam wrócić. Tak że widzimy się na fanpage’u Wake up and Code, w grupie “Programuj, dziewczyno!” i oczywiście na moim koncie na Instagramie. Do zobaczenia!

4 Replies to “Zostań w domu i programuj!”

 1. Dzięki za ciekawe materiały:) Akurat jestem na etapie sprawdzania czy programowanie jest dla mnie i na miesiąc przed porodem zamierzam przerobić kilka kursów:) Może komuś się przydadzą:
  https://www.codecademy.com/learn/learn-java
  https://www.flynerd.pl/tag/python-kurs
  https://www.codecademy.com/learn/introduction-to-javascript
  https://futurecollars.com/pl/technologia-przeciw-wirusowi/
  Powodzenia!

 2. Fajnie, że się podzieliłaś linkami 🙂 powodzenia w nauce zatem!

 3. Asiu,

  Od jakiego czasu już propaguję akcję #zostanwdomuiprogramuj.

  Zapraszam na FB do mnie, gdzie można znaleźć zadania.
  Dodatkowo za niedługo planuję wypuścić webinary z JS-a 😉

  Pozdrawiam

  PS. Coż za zbieg okoliczności 😉

 4. O, super! Nie wiedziałam! To możemy zdecydowanie połączyć akcje i zaprosić wszystkich chętnych do wspólnego kodowania 🙂

Komentarze są zamknięte.