Po prostu koduj! Wyzwanie: Planowanie cz. 2

Wyzwanie: Planowanie

Kolejna część zadań związanych z planowaniem nauki programowania w ramach wyzwania. Zaczynamy!

Wyzwanie: Planowanie – Krótki wstęp

Mam nadzieję, że udało Ci się zrealizować zadania z pierwszego i drugiego dnia wyzwania. Jeśli nie wiesz, o co chodzi z wyzwaniem i dopiero trafiłaś albo trafiłeś na bloga, odsyłam najpierw do tego wpisu, gdzie dowiesz się wszystkich szczegółów. A osoby, które wykonały zadania z pierwszych dni, serdecznie zachęcam do podzielenia się swoimi przemyśleniami (albo może i nawet celami). Może być w komentarzu pod tym postem, może być w mailu czy wiadomości prywatnej do mnie, albo w grupie. Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii i tego, czy wyzwanie Wam pomaga. A teraz już czas na zadania na dzień trzeci i czwarty. Do dzieła!

Dzień 3

Masz już cel nauki programowania oraz mniejsze cele, które się na niego składają. Gratulacje! Cel to połowa sukcesu. A drugą połową jest plan, czyli rozpisane poszczególnych kroków jak ten cel osiągnąć. I tym właśnie zajmiemy się dzisiaj. Jest oczywiście haczyk – żeby stwierdzić, że cel został osiągnięty musi on być mierzalny. Jeśli chcesz nauczyć się robić strony internetowe, mierzalnym celem będzie oczywiście zrobienie strony internetowej, a nie przeczytanie książki o robieniu stron.

Zadanie 3

Spójrz na swoje cele właśnie w sposób opisany powyżej. Jeśli masz na liście np. “nauczenie się HTML”, pomyśl, jak możesz zmierzyć, że ten cel został osiągnięty. Następnie przejdź do głównej części dzisiejszego zadania, którą jest ustalenie ram czasowych dla poszczególnych celów. Zrób to zarówno dla tego dużego celu, jak i tych mniejszych. Przykładowo – możesz ustalić, że na zmianę branży dajesz sobie 2 lata. A następnie wziąć się za mniejsze cele – tj. opanowanie postaw wybranego języka tak, by stworzyć jakąś prostą aplikację albo stronę – 2 miesiące. To są oczywiście przykłady. Patrz realnie, weź pod uwagę to, ile czasu dziennie lub tygodniowo możesz poświęcić na naukę. Jeśli pracujesz na pełny etat i masz dwójkę dzieci, nauczenie się Javy w miesiąc nie wydaje się być szczególnie realistyczną ramą czasową (chyba że zrezygnujesz ze snu ;)). Jak jesteś subskrybentem newslettera, wypisz ramy czasowe na arkuszu, który dostałaś/dostałeś mailem. Jeśli chcesz się zapisać na newsletter i otrzymać arkusze na koniec wyzwania, możesz to zrobić tutaj.

Dzień 4

Zadanie, które czeka Cię do wykonania czwartego dnia jest chyba najbardziej wymagające ze wszystkich. To dziś bowiem zajmiesz się ustaleniem dokładnego planu działania. Masz już cel i ramy czasowe. Teraz zastanów się, jakie kroki musisz wykonać, by swoje cele zrealizować. Tak jak we wczorajszym zadaniu, weź pod uwagę swoją sytuację i to, ile realnie jesteś w stanie poświęcić na naukę, czy są jakieś rzeczy, które mogą naukę utrudnić albo uniemożliwić. To wszystko postaraj się mieć z tyłu głowy planując poszczególne kroki.

Zadanie 4

Czas na Twój plan działania! Żeby ułatwić planowanie, rozbiłaś/rozbiłeś już swój duży cel na mniejsze. Dzisiejszym zadaniem jest rozpisanie kroków dla małych celów. Możesz zrobić to dla wszystkich celów od razu albo skupić się na kilku mniejszych i po prostu z czasem dopisywać punkty do kolejnych małych celów. Zastanów się też dzisiaj, w jaki sposób będziesz się uczyć. Czy to będzie samodzielnie, czy na kursie internetowym czy stacjonarnym, czy może na studiach. Od tego wszystkie będą zależeć poszczególne kroki Twojego planu. Zrób naprawdę szczegółowy plan. Na przykład, gdy chcesz się nauczyć podstaw Pythona i wiesz, że w Twoim mieście niedługo odbędą się warsztaty, zapisz na liście “wysłanie aplikacji na warsztaty”, “zrobienie internetowego kursu z podstaw Pythona” itp. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Pamiętaj jednocześnie o ramach czasowych, które określiłaś/określiłeś wczoraj. Niech Twoje kroki wpisują się w te ramy. Zrealizowanie każdego punktu z Twojej listy powinno być łatwe do weryfikacji. Dla przykładu – niech zadaniem będzie np. “przeczytanie 3 pierwszych rozdziałów książki o Javie i zrobienie notatek”, a nie “poczytanie trochę o Javie”. Zapisuj konkrety 🙂 Jeśli dostałaś/dostałeś wczoraj mojego maila z newsletterem, wykorzystaj arkusz do rozpisania swojego planu.

Materiały dodatowe

Przy ustalaniu ram czasowych i poszczególnych kroków Twojego planu mogą pomóc Ci poniższe artykuły:
How To Set Realistic Timeframes For Goals
Create An Effective Action Plan
Plan 12-tygodniowy: Informacje na start
Jak zaplanować rok: pomysły, strategie, rozwiązania
Co to jest GTD czyli Getting Things Done


Chcesz się czymś podzielić? O coś zapytać? Napisz komentarz pod postem, maila do mnie na joanna@wakeupandcode.pl, wiadomość na fanpage Wake up and Code albo post w grupie Programuj, dziewczyno!

Dodaj komentarz